Історія колективу

Академічна хорова капела Українського радіо — один з найстарших та шанованих хорових колективів України та Європи. Цей легендарний хор, був створений на початку XIX століття. Колектив якому аплодують континенти, має більш ніж 85-ти річну творчу історію. Репертуар хорової капели універсальний – від фольклору, перших зразків духовної музики, шедеврів світової класики до творів сучасного хорового мистецтва. За більш ніж 85 років активної творчої діяльності легендарний колектив здійснив кілька тисяч концертних виступів, близько тисячі прямих ефірів на радіо, створив понад 10 тисяч фондових записів, серед яких і музика до кінофільмів - наукових, художніх, документальних та анімаційних кінострічок, наразі входить до структури Українського радіо ПАТ НСТУ.

Місія колективу– підняття загального культурного рівня країни, популяризація вітчизняної та світової хорової культури серед багатомільйонної аудиторії громадян України та закордоном.

Культурні зв’язки Академічного хору радіо поширюються далеко за межі України. Колектив тісно співпрацює з творчими концертними організаціями Іспанії, Італії,: Голландії, Франції, Португалії, Польщі, Тунісу тощо, де гідно презентує виконавську хорову майстерність. Окремим напрямком творчої діяльності Хору є тісна співпраця з іноземними ор¬ганізаціями всередині країни. В 2005 та 2008 році колектив співпрацював з Союзом вірмен України та Вірменською громадою, виконувалась вірменська хорова та вокально-симфонічна музика. 2014 – участь у спільному проекті хору та симфонічного оркестру Українського радіо під егідою посольства Японії. Відкриття Міжнародного фестивалю культур OUTLOOK 2018, участь у заході посольства північної Кореї в Україні з нагоди національного свята.

Академічний хор українського радіо багато років поспіль є учасником провідних міжнародних музичних фестивалів як на теренах України, так і закордоном. В 2015 році став призером, виборовши першу премію престижного міжнародного хорового конкурсу та учасником фестивалю, які щорічно проходять в місті Бялосток–Хайнувка в Польщі. А в 2016 разом з Заслуженим академічним симфонічним оркестром Українського радіо відкривав два престижних фестивалі в Тунісі.
На початку 2017 року стартував цикл концертів різної жанрової стилістики, присвячений 85-річчу Академічного хору Українського радіо. До ювілейного року цього колективу на Українському радіо стартував новий проект «RADIO CHOIR : Історія України в звуках», що виходила в прямому ефірі на радіо «Культура» кожного недільного вечора.

Творча історія Хору радіо тісно пов’язана з іменами відомих хормейстерів України: Г. Таранова, О. Міньковского, Г. Дмитревський В. Мінька, Ю. Таранченка, Г. Куляби, В. Мальцева, П. Муравського,- В. Скоромного, які в різні роки очолювали колектив.

З 2010 року і донині хором керує заслужена артистка України Юлія Ткач-український хоровий диригент, яскравий представник київської хорової школи; заслужена артистка України; художній керівник та головний диригент Академічного хору ім. П.Майбороди Українського радіо; кандидат мистецтвознавства, доктор філософії; доцент кафедри хорового диригування Національної музичної академії України ім. П.Чайковського.

В творчому доробку Хору Українського радіо за останні роки: участь у телевізійних проектах, прямих ефірах; більше сотень записів до фонду Українського радіо; сотні концертних виступів на творчих майданчиках Києва, України та Європи; презентації масштабних мистецьких проектів.

В творчому доробку Академічної хорової капели Українського радіо за останні роки:
- Близько 500 концертних виступів на творчих майданчиках Києва та України;
- підготовка масштабних мистецьких проектів із залученням кантатно-ораторіальних творів (Ф.Гендель ораторія «Месія», В.А.Моцарт «Реквієм», Л.Бетховен фінал Симфонії №9, М.Лисенко «Б’ють пороги», Л.Дичко рапсодія «Думка», В.Губаренко опера-ораторія «Згадаймо, братія моя», О.Щетинський «Реквієм», Є.Станкович «Страсті за Тарасом», Г.Гаврилець «Мізерере», І.Щербаков «Стабат Матер» тощо);
- гастрольні подорожі по Україні – участь у престижних міжнародних фестивалях у Донецьку, Луцьку, Житомирі, Кировограді, Києві;

Хором Українського радіо під керуванням Юлії Ткач записано та випущено компакт-диски:
- «Академічний хор ім. П.Майбороди НРКУ. Диригує Ю.Ткач» (2009 р.);
- «Господи, Господи, силою Твоєю!» -- соліст Тарас Штонда (2012 р.).

Створено науково-публіцистичний фільм про більш ніж 80-ти річну історію та діяльність Хору Українського радіо пді назвою «Молитва над обрієм», режисер Олена Ілляшенко; створено ряд наукових статей про Хор.

У 2014 році Хор Українського радіо активний учасник мистецьких проектів. За його участю було здійснено святкування 90-річниці діяльності Українського радіо. Хор під орудою Юлії Ткач активно брав участь у державних заходах по святкуванню року Тараса Шевченка в Україні:
- підготував та виконав кантату Є.Станковича, Т.Шевченка «Страсті за Тарасом»;
- підготував та виконав оперу-ораторію В.Губаренка, Т.Шевченка «Згадаймо, братія моя» у супроводі Національного симфонічного оркестру України;
- здійснив фондові записи масштабних хорових творів сучасних композиторів на тексти Т.Шевченка, що мають увійти до нового компакт-диску «Тобі, Україно!»;
- хору та його керівнику було доручено завершити святкування Шевченківського року урочистим співом твору С.Людкевича, Т.Шевченка «Кавказ» у супроводі симфонічного оркестру Українського радіо в Національній опері України;
- Хор взяв участь у Концерті-панахиді, присвяченому пам’яті «Небесної
Сотні», виконання твору В.А.Моцарта «Реквієм».


Також академічна хорова капела Українського радіо активно залучена до телевізійних творчих проектів ПАТ НСТУ серед яких: Лайфхак українською, Фольк MUSIC, Дитяче Євробачення 2018.
Колектив послідовно і наполегливо спрямовує свою діяльність на удосконалення професійної майстерності, популяризацію кращих зразків вітчизняної та світової хорової культури, підняття духовного та культурного рівня нашої держави.
На початку листопада 2015 року була видана книга Тетяни Коробки про історію Академічного Хору імені П. Майбороди Національного радіо- "В ЕФІРІ ХОР УКРАЇНСЬКОГО РАДІО".
На сьогоднішній день пріоритетними напрямками роботи є: концертна діяльність, участь в міжнародних музичних фестивалях, заповнення медіа-контенту радіо-, телеефірів, спільні проекти з зірками академічного, популярного та Етно музичного спрямування, участь у медіа-проектах, створення фондових записів, популяризація національного хорового виконавства в засобах масової інформації.
В 2017 році Академічна хорова капела Українського радіо розпочала новий телевізійний концертний проект RadioChoir _UA. Концертні програми проекту містять кращі зразки класичної, сучасної європейської та української хорової та вокально-симфонічної музики. До проектів залучаються зірки академічної та популярної музики, імениті вокалісти та інструменталісти. Капела тісно співпрацює з кращими музичними творчими колективами країни: Національним заслужений академічним симфонічним оркестром України, Національним академічним духовим оркестром України, Національним камерним ансамблем «Київські солісти», Державним академічним естрадно-симфонічним оркестром України, Заслуженим академічним симфонічним оркестром Українського радіо, тощо.

Колектив займає унікальне місце в сучасній мистецькій площині України. Адже, хорова капела Українського радіо поєднує в собі різні іпостасі. Працює як медійний хоровий колектив країни із суто специфічними задачами: робота на мікрофон, поповнення фонду, робота в медіа проектах. Виконує функцію потужного і стратегічно важливого творчого осередку країни в мистецькій системі координат. Універсальний за репертуарними і виконавськими можливостями, з міцними традиціями та власним виконавським стилем Хор займає чітку і унікальну нішу серед провідних колективів України і світу.